3 juli 2025

In 2019 bestelt NS twee achtdelige ICNG-treinstellen die geschikt zijn voor het Duitse spoorwegnet. De 3351 en 3352 zijn vier jaar later gereed en rijden onder andere in Duitsland en Tsjechië diverse testritten. Op 3 juli 2025 arriveert treinstel 3352 als eerste ICNG-D in Nederland.

Ter vervanging van de Intercityrijtuigen en een deel van de ICM-treinstellen bestelt NS in 2016 bij het Franse Alstom voor het eerst in ruim 20 jaar een nieuwe reeks enkeldeks Intercity-treinstellen. De treinstellen van het type Coradia Stream krijgen bij NS de projectnaam Intercity Nieuwe Generatie. De treinstellen zijn naast het conventionele spoorwegnet ook geschikt voor de HSL-Zuid. Hier zijn ze indirect de vervanger van de V250-treinstellen.

ICNG-B en ICNG-D

NS bestelt in 2016 49 vijfwagenstellen en 30 achtwagenstellen van het type ICNG voor de binnenlandse treindienst. In 2019 bestelt de vervoerder nog eens twintig achtdelige treinstellen die tevens geschikt zijn voor het Belgische spoorwegnet. Niet veel later wijzigt NS de bestelling voor de binnenlandse stellen: Eén achtwagenstel schuift door naar de treindienst naar Brussel en twee achtdelige treinstellen worden geschikt gemaakt voor de treindienst naar Duitsland.

De ‘Duitse stellen’ 3351 en 3352 zijn eind 2023 gereed en rijden hierna testritten in Duitsland en Tsjechië. Ondanks dat NS nog geen concrete plannen heeft voor een treinverbinding naar Duitsland, bestelt de vervoerder in 2024 nog eens tien extra treinstellen die geschikt zijn voor de treindienst bij oosterburen. Op 3 juli 2025 komt treinstel 3352 als eerste ICNG-D in Nederland aan.

Op de foto boven dit artikel is de 3552 als eerste ICNG-D in Nederland, in de buurt van Bathmen onderweg naar Zwolle. Het is het ICNG-treinstel dat op eigen kracht in Nederland aankomt.