21 januari 2025, update 1 februari 2025

Eind maart, begin april gaat het rijseizoen bij de verschillende museumverenigingen weer van start. Naast de reguliere rijdagen zijn in de loop van het jaar ook weer diverse evenementen gepland. Zo viert de VSM in 2025 het 50-jarig jubileum en is het op Hemelvaartsdag weer Nationale Stoomtreindag. Ook op het hoofdrailnet is in 2025 volop stoom te zien. Zo verzorgt de SSN diverse excursies en organiseert Het Stoomgenootschap verschillende ritten ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van Amsterdam.

Jarenlang gaat het rijseizoen bij de Nederlandse museumverenigingen rond de paasdagen van start. Anno 2025 rijden museumtreinen naast reguliere ritten met verschillende activiteiten en arrangementen bijna het hele jaar rond.

Omdat Pasen in 2025 relatief laat valt, komen de meeste museumtreinen, na een korte pauze na de kerstvakantie eind maart, begin april alweer op stoom. Naast de reguliere rijdagen zijn in de loop van het jaar ook weer diverse evenementen gepland. Zo viert de VSM het 50-jarig jubileum en is het op Hemelvaartsdag, donderdag 29 mei, weer Nationale Stoomtreindag. De SSN heeft in 2025 opvallend veel ritten op het hoofdrailnet.

Op deze pagina een kleine bloemlezing van het programma op de Nederlandse museumlijnen en de stoomritten op het hoofdspoor:

Museum Buurtspoorweg

De MBS start op zondag 6 april 2025 met de eerste reguliere rijdag van het seizoen. Twee dagen eerder rijdt de eerste zogenaamde Culi Express al. De vereniging rijdt tot de herfstvakantie doorgaans elke zondag. Tijdens de schoolvakanties zijn ook op dinsdag en woensdag museumtreinen tussen Haaksbergen en Boekelo te zien.

Op 29 en 30 mei organiseert de MBS ter gelegenheid van Nationale Stoomtreindag het evenement Vervoer van Vroeger. Op 18 en 19 oktober vinden de traditionele Najaarsstoomdagen plaats.

Meer informatie over rijseizoen 2025 op museumbuurtspoorweg.nl

Museumspoorlijn STAR

De STAR rijdt tegenwoordig het hele jaar rond. In de wintermaanden rijden vooral dinerritten. In de voorjaarsvakantie rijden op 19 en 23 februari 2025 ook al reguliere ritten. Op Eerste Paasdag, zondag 20 april gaat het reguliere rijseizoen min of meer van start. De vereniging rijdt voornamelijk op zondag, maar soms ook op woensdag en andere dagen. In het weekend van 20 en 21 september vindt het jaarlijkse evenement Stadskanaal onder Stoom plaats.

Meer informatie over rijseizoen 2025 op stadskanaalrail.nl

Museumstoomtram Hoorn – Medemblik

De SHM start op zaterdag 29 maart 2025 met het nieuwe rijseizoen. De museumstoomtrams rijden tot oktober vrijwel elke dag. Van 15 april tot en met 4 mei rijden bovendien speciale Tulpentrams.

Op 5 en 6 juli vindt het jaarlijkse Bello Festival plaats. Op de zaterdag is bovendien de SSN te gast. Van oktober tot en met december rijden de treinen vooral in het weekend. In oktober rijden de ritten als Spannendste Tijdreizen. In de loop van november en december organiseert de SHM ritten in het kader van de feestdagen.

Meer informatie over rijseizoen 2025 op stoomtram.nl

Stoomtrein Goes – Borsele

Na een speciale dinerrit op 15 maart, start de SGB het echte rijseizoen op 6 april 2025. De museumvereniging rijdt elke zondag en in de meivakantie en de zomermaanden vrijwel elke dag op de tramlijn door Zuid-Beveland. Ook dit jaar heeft de SGB geen Sporen naar het Verleden of ander evenement gepland.

Meer informatie over rijseizoen 2025 op destoomtrein.nl

Veluwsche Stoomtrein Maatschappij

De VSM bestaat in 2025 50 jaar. De vereniging start het jubileumjaar direct op 1 januari 2025 om 13:00u als enige museumvereniging op het Europese vasteland met de Whistle-Up ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de moderne spoorwegen. De VSM heeft ter gelegenheid van de 50e verjaardag een aantal bijzondere activiteiten in petto. Het jaarlijks terugkerende evenement Terug naar Toen duurt dit jaar drie dagen.

Op zaterdag 7 juni in de VSM ook weer op de hoofdbaan te zien. Die dag organiseert Westfalendampf een rit van Emden naar Amsterdam, waarbij de VSM de tractie tussen Bad Bentheim en de hoofdstad verzorgt.

Meer informatie over rijseizoen 2025 is tijdens het schrijven van dit artikel nog niet bekend, maar ter zijner tijd terug te vinden op stoomtrein.org

Zuid-Limburgse Stoomtrein Maatschappij

Op 6 april 2025 gaan de eerste treinen over de Miljoenenlijn weer rijden. De treinen van de ZLSM rijden doorgaans op zondag en in de zomer ook op woensdag en zaterdag en in de avonduren. Net als in 2024 zijn er geen grote evenementen op de museumlijn gepland.

Wel keert in 2025 Blauwe Engel 41 van het Spoorwegmuseum terug op het baanvak waar het jarenlang in de reguliere treindienst te zien is. Het motorrijtuig is drie jaar lang in bruikleen van de ZLSM en zal regelmatig worden ingezet op de Miljoenenlijn.

Meer informatie over rijseizoen 2025 op miljoenenlijn.nl

Stoom Stichting Nederland

De SSN heeft geen eigen museumlijn, maar is ook in 2025 weer regelmatig op het Nederlandse spoorwegnet te zien. Op 5 april verzorgt de 23 023 van de SSN de tractie van de Bundesbahn D-trein van de Eisenbahnfreunde Grenzland Niederrhein tussen Venlo en Gouda.

Exact twee weken later rijdt de stichting voor het Stoomgenootschap juist een rit richting Duitsland. De trein van Gouda via Utrecht en ‘s-Hertogenbosch naar Düsseldorf wordt tot Venlo gereden door één van de stoomlocs van de SSN.

Op 31 mei rijdt de SSN de Hanzesteden Expres. Vanuit Rotterdam rijdt de trein naar Deventer. Vanuit de Hanzestad wordt het gezelschap over de IJssel naar Zutphen gebracht. Hiervandaan rijdt de trein via Arnhem en Utrecht weer naar Rotterdam.

Zaterdag 5 juli komt de SSN op bezoek bij het Bello Festival van de SHM. Die dag brengt de 23 023 het gezelschap vanuit Rotterdam naar Enkhuizen waar het gezelschap per boot naar Medemblik wordt vervoerd. Aan het eind van de dag keert de trein vanuit Hoorn terug naar Rotterdam.

Op 13 september komt de SSN wederom naar Noord-Holland. Ditmaal voor de zogenaamde Huider Express. De trein rijdt die dag vanuit Rotterdam naar Heerhugowaard en pendelt vervolgens een aantal keer tussen Alkmaar, Heerhugowaard en Schagen.

Op zaterdag 4 en zondag 5 oktober 2025 organiseert de SSN weer de Stoomtreindagen. Zoals elk jaar pendelen stoomtreinen tussen Gouda en het depot in Rotterdam Noord. Op 6 en 20 december rijdt de traditionele Kerstexpress weer.

Disclaimer: de opsomming op deze pagina is in de laatste week van januari 2025. Op dat moment zijn nog niet alle evenementen bij de museumverenigingen bekend, ook kunnen plannen nog wijzigen. Houd de websites van de verenigingen in de gaten voor het laatste nieuws.

Naast de paasrit naar Düsseldorf verzorgt het Stoomgenootschap in augustus 2025 ook een aantal ritten naar Amsterdam in het kader van het 750-jarig bestaan van de stad en de 10e editie van Sail. Het programma volgt in de loop van het jaar.

Meer informatie over de ritten van de SSN is te vinden via de pagina Bijzondere ritten.

Op de foto boven dit artikel wordt de NS 6513 op 22 september 2024 klaargestoomd voor de tweede rijdag van Stadskanaal onder Stoom. De locomotief van de SHM is in het najaar van 2024 zowel te gast bij de STAR als bij de MBS.