13 mei 2025

In 2018 start de verbouwing van het Groningse hoofdstation. Tijdens een treinvrije periode van ruim twee maanden wordt in 2025 het complete sporenplan aangepast. Na de verbouwing worden de treinen van Arriva, die tot dan keren in Groningen, ingelegd als doorgaande treindiensten.

In 2018 starten de voorbereidende werkzaamheden van de grondige vernieuwing van het Groningse hoofdstation en het stationsgebied. Bij de verbouwing verdwijnt onder andere het opstelterrein aan de achterzijde van het station en worden kopsporen ter hoogte van het stationsgebouw doorgaande sporen. Voor de toegang tot de perrons en de beide zijden van het stationsgebied wordt een brede voetgangerstunnel aangelegd. Aan de zuidzijde van het station komen een nieuw busstation en een nieuwe fietsenstalling waarvoor een bus- en fietstunnel worden aangelegd.

Treinvrije periode

Vanaf 10 mei 2025 is maar liefst 64 dagen veel minder of helemaal geen treinverkeer mogelijk van en naar station Groningen. Tijdens de zogenaamde treinvrije periode wordt onder andere de nieuwe busonderdoorgang ingeschoven. Bovendien kunnen reizigers, wanneer het station op 13 juli weer opengaat, gebruikmaken van de nieuwe reizigerspassage onder de sporen.

Tenslotte wordt de complete indeling van het emplacement aangepast. Hierbij worden alle sporen opgebroken en volgens een nieuw sporenplan weer aangelegd. De sporen van NS en Arriva komen hierbij tot aan de aansluiting bij Onnen compleet los van elkaar te liggen. Bij de verbouwing worden de sporen waar NS gebruik van maakt kopsporen en worden de sporen waar Arriva rijdt, doorgaand.

Nieuwe dienstregeling Arriva

Wanneer het station op 13 juli 2025 weer in gebruik wordt genomen, worden de treindiensten van Arriva aan elkaar gekoppeld en ontstaan de volgende doorgaande treinverbindingen:

– sneltrein Leeuwarden – Groningen Europapark
– stoptrein Leeuwarden – Groningen Europapark (in de spits door als sneltrein naar Winschoten)
– stoptrein Eemshaven/Roodeschool – Bad Nieuweschans
– stoptrein Delfzijl – Veendam

In de avonduren en op zondag zijn de twee laatstgenoemde treindiensten wel in Groningen geknipt.

Meer informatie over de treinvrije periode op prorail.nl

Meer informatie over alle werkzaamheden in Spoorzone Groningen is te lezen op de speciale projectpagina van ProRail

Hierboven het ontwerp voor de vernieuwde stationsomgeving en het nieuwe sporenplan in Groningen. De onderste vier kopsporen zijn voor NS, de drie doorgaande sporen worden gebruikt door Arriva. Bron: ProRail

Op de foto boven dit artikel staat WINK 603 van Arriva in Groningen gereed voor vertrek naar Leeuwarden. Vanaf 13 juli 2025 keren de treinen van en naar Leeuwarden op station Europapark.